لوله فاضلاب پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن
لوله پلی اتیلن
مرداد 16, 1399
اتصالات کوپلینگی
مرداد 16, 1399

لوله فاضلاب پلی اتیلن

لوله فاضلاب پلی اتیلن یکی از بهترین انواع مدل لوله فاضلاب در ایران و تمامی نقاط جهان به دلیل وزن سبک و مقاومت مکانیکی بالا امروزه دارای طرفداران زیادی در بین کارفرمایان می باشد.

مزایای لوله انتقال فاضلاب از جنس کاروگیت بدلیل شکل ظاهری و نوع طراحی آنقدر زیاد است که اندک معایب لوله فاضلاب پلی اتیلن به چشم میاید.

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله فاضلاب پلی اتیلن می باشد. لوله فاضلاب پلی اتیلن دارای طراحی خاصی است

که میتواند انواع فشارها اعم از ۲ تا ۶۴ کیلو نیوتن بر مترمربع را تحمل نماید. مقاومت حلقوی کوتاه مدت و بلندمدت

یکی از پارامتر های مهم در تعیین قیمت لوله فاضلاب پلی اتیلن می باشد.

پلی اتیلن

پلی‌اتیلن ‌ها خانواده‌ای از گرمانرم‌ ها می‌ باشند که از پلیمریزاسیون گاز اتیلن (C2H4) تشکیل شده شده اند.

از طریق کاتالیست و روش پلیمریزاسیون این ماده می‌ توان خواص مختلفی همانند چگالی، شاخص جریان مذاب (MFI)، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها کنترل کرد.

این پلیمر thermoplastic (نرمش پذیر در اثر حرارت) است، به بیانی دیگر می ‌توان آن را ذوب کرد و دوباره شکل داد.

پلی اتیلن‌ ها مقاوم، انعطاف‌ پذیر و با طول عمر بسیار زیاد هستند. آن ها بر اساس میزان دانسیته (چگالی) به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند

به عنوان مثال می‌توان پلی اتیلن با دانسیته کم (LDPE)، پلی اتیلن با دانسیته کم خطی (LLDPE)، پلی اتیلن با دانسیته متوسط (MDPE) و پلی اتیلن با دانسیته زیاد (HDPE) را نام برد.

پلیمر های با وزن مولکولی پایین را به عنوان روان‌کننده (Lubricant) به‌کار می ‌برند.

پلیمر های با وزن مولکولی متوسط واکس ‌هایی امتزاج‌ پذیر (مخلوط پذیر) با پارافین می‌ باشند و نهایتاً پلیمر هایی با وزن مولکولی بالاتر از ۶۰۰۰ در صنعت پلاستیک بیشترین حجم مصرف را به خود اختصاص می ‌دهند.

انواع پلی اتیلن

پلی اتیلن شامل ساختار بسیار ساده‌ای است به ‌طوری‌که ساده‌ تر از تمام پلیمر های تجاری می ‌باشد.

یک مولکول پلی اتیلن زنجیر بلندی از اتم ‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده ‌است.

میزان چگالی پلی‌ اتیلن‌ها بستگی به روش سنتز و ساختار آن ها دارد.

وقتی از زنجیره‌ های جانبی و انشعابات زیادی برخوردار باشند، ساختار نامنظمی دارند که حجم زیادی اشغال می‌کند

بنابراین مسلما‍ً از چگالی پایینی برخوردار خواهند بود. هر چه قدر ساختار منظم‌تر، خطی‌تر و فشرده‌تر باشد، چگالی پلیمر افزایش می ‌یابد.

HDPE یا پلی اتیلن با دانسیته زیاد، انتخاب مناسبی برای تولید لوله ‌های به کار برده شده در سیستم‌ های آبیاری تحت فشار است، چرا که استحکام کششی و ضربه ‌ای مناسبی دارد.

جهان با بحران بی ‌آبی روبرو است و کشور ایران از جمله کشور هایی است که هدررفت آبی زیادی در بخش کشاورزی دارد.

آبیاری تحت فشار نوعی از سیستم‌ های آبیاری است که هم آب کافی را به گیاه می ‌رساند و هم منجر به صرفه ‌جویی در مصرف آب می ‌شود.

با توجه به مشکلات بی ‌آبی موجود در کشور در سال ‌های اخیر، استفاده از سیستم ‌ها و روش ‌هایی که بتوانند میزان صرفه جویی در مصرف آب را افزایش دهند مورد توجه قرار گرفته است.

به دلیل داشتن مشکلات فراوان لوله ‌های فلزی، چندین سال است که لوله‌ های پلیمری جای خود را در صنعت لوله کشی باز کرده‌اند.

HDPE در برابر خوردگی مقاوم است، زنگ نمی‌زند و نمی‌پوسد.

از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند و برخلاف خیلی از لوله ‌های پلاستیکی راحت طراحی می ‌شوند و فشار حاصل از نوسانات فشار آب را که امری رایج در سیستم ‌های توزیع آب است، راحت تر تحمل می‌کنند. بسته به طراحی و نحوه اجرای آن ها، بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال می ‌توان از این لوله ‌ها در سیستم ‌های آبیاری تحت فشار استفاده کرد.

روش تولید لوله پلی اتیلن

فرآيند توليد لوله های پلی اتيلن به روش اكستروژن مي باشد كه مواد اوليه به صورت گرانول به داخل دستگاه اكسترودر وارد شده و در اثر حرارت ذوب مي‌شود.

مواد ذوب شده به وسيله ماردون (ميله مارپيچ) به جلو رانده مي شود و پس از خروج از اكسترودر وارد قالب مي شود.

مواد پخته شده پس از خروج از سر قالب ، از كاليبراتور عبور کرده و در تانك وكيوم با اعمال فشار مناسب شكل داده مي شوند.

سطح لوله به محض خروج از كاليبراتور به وسيله لايه هايي از جريان آب سرد خنك مي گردد .

حرارت بالای مذاب پلي اتيلن بعد از خروج از قالب به تدريج در تانك وكيوم و پس از آن در تانك هاي خنك كننده با استفاده از آب سرد كاهش مي يابد.

polietilen takjedare - لوله فاضلاب پلی اتیلن

ویژگی های لوله پلی اتیلن :

لوله های پلی اتیلن یکی از دسته لوله هایی است، که در ساخت و ساز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله دارای ویژگی های مثبتی فراوانی هستند که عبارتند از :

سبکی و آسانی حمل و نقل :

اغلب نسبت به سایر لوله های فولادی، چدنی و بتنی سبک وزن تر هستند و از این رو  برای حمل و نقل مقرون به صرفه تر نیز می باشند و علاوه بر سهل بودن و کاهش هزینه های حمل و نقل، در مورد لوله های پلاستیکی عملیات برش، اتصال و نصب نیز بسیار ساده تر از دیگر انواع لوله مانند لوله های فلزی انجام می شوند.

سازگار با محیط زیست :

تولید لوله های پلی اتیلن هیچگونه آثار زیست محیطی ندارد. علاوه بر خصوصیات فیزیکی بسیار مهم این لوله ها به دلیل تأثیر حداقلی بر محیط زیست شناخته شده هستند زیرا تولید این لوله ها نسبت به لوله های غیر پلاستیکی نیاز به انرژی کمتری دارد.

انعطاف پذیری :

این لوله ها دارای شعاع خمش مناسب می ‌باشند و اين خاصيت باعث سهولت نصب لوله ‌های پلی اتیلنی و نياز به كاربرد اتصالات كمتر مي‌ گردد. شعاع مجاز خمش لوله های پلي اتيلنی به طور متوسط ۲۰ برابر قطر خارجي آن مي ‌باشد. این لوله ها به دلیل انعطاف بسیار بالا راه حل ایده آلی برای حل بسیاری از موارد و مشکلات نصب و اجرا است و از این طریق نصب و اجرا بسیار سریع تر و ارزان تر صورت می ‌پذیرد. این لوله ها قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند و در شرایط دما و فشارهای مختلف منعطف می شوند. بخصوص در کاربرد های زیر زمینی انعطاف پذیری لوله های پلی اتیلنی منجر به کمتر شدن تعداد اتصالات می شود و به راحتی مسیر های انحنا دار لوله کشی می شوند.

شرایط بستر سازی :

خاکی که در اطراف این لوله ها ریخته می شود باید به قدری فشرده باشد که نیرو های جانبی را به صورت کاملاً یکنواخت به لوله اعمال ننماید. همچنین خاک بایستی عاری از هرگونه مواد آلی باشد. کف بستر باید مسطح و عاری از سنگ‌ های بزرگ و کلوخه باشد زیرا این سنگ‌ ها باعث کاهش استحکام در اثر ایجاد سایش و خراش لوله می‌شوند.

به دلیل استحکام ذاتی این لوله ها کف مسطح بدون خاک ‌ریزی یا کف مسطح با خاک ریزی سبک برای بسیاری از کاربرد ها کافی است. هرچند عدم رعایت این نوع ترانشه گذاری نیز مشکلی برای لوله های پلی اتیلنی فراهم نمی نماید.

مقاومت در برابر خوردگی :

لوله های پلی اتیلن در برابر اکثر مواد شیمیایی موجود در فاضلاب های خانگی دچار خوردگی نمی شوند و همچنین به دلیل سطح صاف حداقل مقاومت را در برابر عبور و انتقال فاضلاب ها و سایر سیال ها را دارند. این لوله ها هرگز دچار زنگ زدگی نمی شوند و خوردگی پیدا نمی کنند.

مقاومت در برابر فرسودگی :

مقايسه پلی اتیلن با ديگر مواد نشان داده است که لوله و اتصالات ساخته شده از اين ماده مقاومت بالايي در مقابل ساييدگي دارد. بنابراين لوله پلی اتیلن و اتصالات پلي اتيلن انتخابي بسيار عالي براي انتقال مايعات داراي مواد جامد غير محلول است. علاوه بر این جوندگان نمی‌ توانند به لوله و اتصالات پلی اتیلن آسیبی وارد نمایند زیرا سطح بسیار سخت لوله و اتصالات پلی اتیلن امکان هرگونه آسیبی را از جوندگان سلب می ‌نماید.

آب بند بودن :

این لوله ها کاملا آب بندی شده اند و هیچگونه نشتی ندارند و نسبت به لوله های چدنی و PVC بهتر هستند. این مزیت موجب استفاده بهینه از آب شده است.

عمرمفید گسترده و هزینه کم تر نصب و نگهداری :

لوله های پلی اتیلن محصولی ایمن و با دوام برای زیر ساخت های لوله کشی است. بسته به کاربرد، طراحی و نصب، عمر این لوله ها بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال تخمین زده می شود که بسیار عالی است.

لوله های پلی اتیلن نصب و نگهداری کمتری نسبت به دیگر لوله های رایج دارند و هزینه کمی را در طول بازه مورد استفاده لازم دارند.

مقرون به صرفه :

لوله های پلی اتیلن با توجه به عمرطولانی، عدم نشت و خرابی و عدم نیاز به تعمیرات دوره ایی از نظر اقتصادی کاملا مقرون به صرفه می باشند.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی بدون نیاز به وسیله دیگری، به یک دیگر متصل می شوند، نیازی به خرید متصل کننده نیز ندارند. علاوه بر کاهش قیمت از نفوذ مواد خارجی به درون لوله جلوگیری می کند و برای لوله کشی آب آشامیدنی بسیار پر کاربرد و مناسب می باشند.

استحکام ضربه :

مقاومت بسيار بالاي این لوله ها در مقابل ضربه، نياز بکارگيري فشار هاي بالاتر لوله و اتصالات پلی اتیلن و خريداري تجهیزات ضد ضربه را منتفی مي‌کند. این خاصیت در پروژه‌ های بزرگ صنعتی باعث سهولت اجرا و کاهش بسیار زیاد هزینه ‌های اجرا می‌شود ضمن آن که ضایعات اجرا را به صفر کاهش می‌دهد.

ایمنی :

پلی اتیلن ماده ای ویسکوالاستیک است و تمامی ویسکوالاستیک ها در اثر گذشت زمان در دمای معمولی و فشار کم نیز تغییر شکل می دهند. خواص مکانیکی پلی اتیلن به سه عامل زمان، دما و فشار وابسته است و با تغییر هر یک تغییر شکل می دهد.

مقاوم :

لوله پلی اتیلن آبرسان در برابر مواد شیمیایی و محلول ها همچنین باز ها مقاوم است. پس می توان لوله های پلی اتیلن آبرسانی را در مصارف دیگری علاوه بر انتقال آب شرب نیز بهره برداری کرد.

لازم به یادآوری است لوله های پلی اتیلن  پایپ ایران اگر در مسیر لوله کشی در محیطی اسیدی یا بازی قرار بگیرند، دچار هیچگونه مشکلی نخواهند شد.

روش های متنوع اتصال :

خطوط لوله پلی اتیلن در پروژه ‌ها‌ی مختلف نیاز به اتصالات پلی اتیلن دارند که این اتصالات با توجه به نوع پروژه متفاوت خواهند بود. ابعاد و اندازه اتصالات جوشي پلي اتيلن مي تواند طبق سفارشات مشتري توليد گردد و همچنين موارد مصرفي آن ها در فاضلاب و مواد شيميايي و اسيدي و نفتي و آبرساني تحت فشار بوده و با توجه به مقايسه با اتصالات چدني و فولادي بسيـار مقرون به صرفه مي‌باشد.

یکی از مهم ترین ویژگی های لوله های پلی اتیلن نسبت به سایر لوله ها قابلیت استفاده از اتصالات پلی اتیلن است. در تمام مصارف لوله های پلی اتیلن می توان از اتصالات پلی اتیلن نیز استفاده کرد. از طرفی در مواردی که نیاز به تغییر زاویه در لوله کشی است اتصالات پلی اتیلن کاربرد بسیار زیادی دارند. کاربرد اتصالات پلی اتیلن  با توجه به نوع پروژه می تواند متفاوت باشد.

در حالت کلی لوله های پلی اتیلن قابلیت رزوه، اتصال با فلنج، جوش گرمایی، چسبانیدن، اتصالات فشاری و … دارند و تنوع وسیعی را در ایجاد اتصال برای شرایط مختلف ایجاد می کنند.

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments