اتصالات کاروگیت
بهمن 6, 1399
دریچه منهول
بهمن 6, 1399

انشعابات فاضلابی

 

انشعاب فاضلاب : سامانه ای که فاضلاب مجموعه های مسکونی تجاری و یا صنعتی را به شبکه ها و خطوط جمع کننده فاضلاب متصل می نماید.

هر انشعاب فاضلاب شامل متعلقاتی شامل موارد ذیل می باشد:

 • سیفون،
 • لوله،
 • دریچه چدنی یا پلیمری،
 • زانو،
 • بوشن،
 • انشعابگیر،
 • سه راه
 • در پوش لاستیکی

بسته به شرایط فیزیکی انشعاب متعلقات فوق ذکر شده در مقادیر مختلف مورد استفاده می گیرد.

OIP 5 removebg preview - انشعابات فاضلابی

 

متداول ترین نوع سیفونهای مصرفی، سیفون دوبل می باشد،شکل سیفون طوری است که با جمع شدن چربیهای همراه فاضلاب و یا گیر کردن اجسام درشت و شناوردر آن انسداد گرفتگی آن امکان پذیر می باشد، برای دسترسی به آن و امکان خارج نمودن اجسام درشت ، شستشو و رفع گرفتگی از آن، لوله ای که قطر آن در حدود100 میلیمتر و از جنس سیفون می باشد از وسط آن تا سطح زمین بالا آمده و در سطح زمین بوسیله یک محفظه مجهز به در پوش به طوری که لوله بازدید در مرکز آن تثبیت شده باشد محافظت می گردد. جهت جلو گیری از داخل شدن اجسام خارجی به علمک بازدید به وسیله یه در پوش لاستیکی مسدود می گردد.

پس از اتمام کار نصب سیفون و اطمینان از تراز بودن آن و اخذ تائیدیه کتبی از نماینده فنی واحد بهره برداری سازمان مسئول و برای جلوگیری از حرکت و جابجایی آن لازم است که با بتون ریزی اطراف آن با بتون سبک، آن را مهار نمود. ضخامت بتن ریزی روی سیفون از همه جهات و جوانب نباید کمتر از ۵ سانتی متر باشد.

سه راهی

سه راهی انشعاب فاضلاب یک سه راهی با زاویه ۴۵ درجه و ندرتا ۹۰ درجه است که قطر آن برابر قطر لوله جمع کننده فاضلاب و قطر ناف آن معادل قطر لوله انشعاب فاضلاب ملک بوده و انشعاب فاضلاب از طریق آن به لوله جمع کننده فاضلاب متصل می گردد. این سه راهی باید در هنگام اجرای خط جمع کننده فاضلاب به گونه ای بر روی آن نصب شود که امتداد محور زاویه ناف آن به محل دفع فاضلاب ملک منتهی شود و زاویه ناف آن با افق ۴۵ – ۳۰ درجه باشد. در یک انشعاب معمولی جنس لوله انشعاب، سیفون و سه راهی انشعاب باید یکسان باشند تا بتوان آن انشعاب را به راحتی و به درستی اجرا کرد. | متداولترین جنس مصرفی این قطعات در حال حاضر پی وی سی، پلی اتیلن و پلی پروپیلن می باشد.

 • اتصال لوله انشعاب به خط اصلی به دو طریق انجام می گردد. روش اول که بیان گردید استفاده از سه راهی می باشد که می بایست هنگام اجرا خط اصلی فاضلاب رو محل انشعابات پیش بینی و سه راهی تعبیه گردد. در روش دوم که بعد از اجرای خطوط اصلی اجرا می شود لوله اصلی در محل مناسب توسط گردبر بریده شده و خط انشعاب به وسیله قطعه ای به نام انشعاب گیر یا موفه به خط اصلی متصل می گردد.
 • اتصال انشعاب فاضلاب با استفاده از عمل سوراخ کاری لوله جمع کننده فاضلاب فقط با تایید نماینده فنی واحد بهره برداری سازمان مسئول و در محلی که وی تعیین خواهد نمود امکان پذیر می باشد. همچنین عمل سوراخ کاری و وصل انشعاب فاضلاب ملک فقط در حضور نماینده فنی واحد بهره برداری سازمان مسئول باید انجام شود. در این حالت سوراخ ایجاد شده حتما باید در بالای لوله جمع کننده فاضلاب ایجاد گردد.
 • این نوع اتصال انشعاب (اتصال انشعاب به خط اصلی توسط سه راهی یا موفه) فاضلاب فقط تا قطرهای ۳۰۰ میلی متر و در شرایط بسیار استثنایی ۴۰۰ میلی متر آن هم با وجود سه راهی انشعاب فاضلاب بر روی آن و در موارد خیلی خاص و ضروری و با موافقت نماینده فنی واحد بهره برداری سازمان مسئول و با انجام سوراخ کاری لوله تحت شرایط کاملا ویژه مجاز بوده و انجام آن بر روی لوله هایی با قطرهای بیش از ۴۰۰ میلی متر ممنوع می باشد.
 • برای نصب انشعاب فاضلاب املاک واقع در معابر با عرض بالا، معابری که که جنس لوله جمع کننده فاضلاب آنها طوری است که امکان سوراخ کاری بر روی آنها با نصب سه راهی انشعاب بر روی آنها وجود ندارد، و یا معابری که عمق خط لوله جمع کننده فاضلاب آنها بالا باشد (معمولا بیش از ۳ متر) و یا خطوط جمع کننده با قطرهای ۴۰۰ میلی متر به بالا می باشد از خطوط کمکی استفاده می گردد. و این کار باید با استفاده از خطوط جمع کننده کمکی فاضلاب مطابق شکل ۶-۲ و با توجه به شرایط محلی معبر و در فواصل معینی از طریق اتصال به آدم روهای خطوط لوله جمع کننده فاضلاب معبر انجام گردد. در این صورت باید توجه داشت که هنگام اجرای آدم روهای خط جمع کننده فاضلاب معبر، لوله های انتظار اتصال این خطوط کمکی به آدم روها بصورت آدم رو ریزشی و در کف آدم رو در ماهیچه بندی آن پیش بینی گردد.
 • OIP 6 removebg preview - انشعابات فاضلابی

سه راهی

به پایین ترین و انتهایی ترین بخش لوله انشعاب که از محل سیفون ملک شروع و به لوله جمع کننده فاضلاب معبر متصل گشته و کلیه فاضلابهای تولید شده در ملک را به خط جمع کننده فاضلاب معبر متصل می نماید،لوله انشعاب فاضلاب گفته می شود اتصال لوله انشعاب فاضلاب به لوله جمع کننده فاضلاب معبر می تواند به وسیله انشعاب گیر یا سه راهی صورت گیرد.

 

0 0 رای ها
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments